Stiahnite Flash Player pre zobrazenie objektu.

Pápež vyzýva vojenských lídrov, aby pri útokoch v Líbyi mysleli na civilistov

Vatikán/Džidda/Teherán 20. marca (TASR) - Pápež Benedikt XVI. dnes vyzval vojenských a politických lídrov, aby pri útokoch v Líbyi dbali o bezpečnosť tamojších civilistov a umožnili im prístup k zdravotníckej pomoci.

Benedikt uviedol, že udalosti v Líbyi v ňom vyvolávajú "veľký strach a obavy" a modlí sa za nastolenie mieru. Nekonkretizoval však, ktorým vojenským a politickým lídrom je adresovaná jeho výzva.
Vatikán sa doposiaľ správal pozoruhodne mĺkvo, pokiaľ ide o narastanie napätia v Líbyi a vojenskú operáciu západných síl. Pred ôsmimi rokmi, keď sa pripravovala invázia do Iraku, vtedajší pápež Ján Pavol II. a významní vatikánski kardináli vyjadrovali rázny nesúhlas s chystanou Američanmi vedenou operáciou.
Turecký premiér Tayyip Erdogan dnes medzitým apeloval na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, aby sa vzdal moci. Vyzval tiež na okamžité zastavenie násilia.
Kaddáfí nemá žiadnu oficiálnu vládnu funkciu, tituluje sa len ako "bratský líder a vodca revolúcie".
Na otázku novinárov, či by mal podľa neho Kaddáfí odstúpiť, Erdogan uviedol: "Už to mal urobiť skôr, je sám proti sebe".
"Kaddáfího prvé slová boli dôležité, keď povedal, že nemá žiadnu oficiálnu funkciu. Ak nemá oficiálnu funkciu, mal by odovzdať krajinu niekomu, kto má na to legitimitu," povedal predseda tureckej vlády počas návštevy v Saudskej Arábii.
Erdogan zopakoval, že s Kaddáfím tento mesiac niekoľkokrát telefonicky hovoril, pričom mu navrhoval, aby vymenoval prezidenta, ktorý bude mať podporu obyvateľstva, a ukončil tak krízu vo svojej krajine.
Na vzdušné útoky západných síl v Líbyi dnes skepticky reagovala iránska vláda. "Doterajšie zahraničné vojenské intervencie svetových veľmocí boli dosť podozrivé," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí, citovaný tlačovou agentúrou ISNA.
Hovorca vyzval Líbyjčanov, aby boli opatrní, nevzdali sa svojich práv a neumožnili dominanciu svetových mocností vo svojej krajine.

Zdroj: Reuters, Associated Press, DPA

 


Agape portal        Chrisnet        Tvoja vec        Nahlas        Zdruzenie krestanskej mladeze